Napsali o nás: ČTK
Asociace nájemního bydlení (ANB) chce příští rok předložit vlastní návrhy změn legislativy, aby se v Česku
usnadnily dlouhodobé nájmy. Na dnešním Kulatém stolu bydlení 2022 v Praze její zástupci uvedli, že je potřeba uskutečnit novelu občanského zákoníku, notářského řádu, občanského soudního řádu,
zapojení rozhodčího soudu a elektronizaci nájemního vztahu.
“Neplatiče dostanete pryč nejčastěji za rok, proto všichni raději uzavírají opakované smlouvy, aby se zbavili černého pasažéra. Chceme se posunout dál, mít větší podíl dlouhodobých nájemních smluv, ochranu platícího nájemníka i vlastníka, Jediná cesta vede přes změnu legislativy a je potřeba předvídatelnost nástrojů,” řekl viceprezident ANB Jan Rafaj, jednatel společnost Heimstaden Czech, která je největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v Česku.
Zásadní rozdíl mezi dlouhodobým a krátkodobým nájmem je, že u dlouhodobého může přijít od pronajímatele výpověď z důvodů stanovených zákonem. Při krátkodobém nájmu nejsou strany právně omezovány a je jim poskytnuta větší smluvní volnost. Délka nájmů nehraje roli.
ANB si nechala zpracovat studii právní kanceláří Havel & Partners. Vyplývá z ní, že pronajímatelé se bojí uzavírat dlouhodobé smlouvy kvůli obtížné vymahatelnosti výpovědí. Zatímco například ve Spojených státech trvá vystěhování neplatiče pár týdnů, v Česku až 18 měsíců.
Výsledkem studie je pět legislativních návrhů, které jsou nejvíce potřebné a politicky, společensky i ekonomicky přijatelné. Jde o novelu občanského zákoníku, notářský zápis se svolením k vykonatelnosti,
novelizaci občanského soudního řádu, rozhodčí soud a elektronizaci nájemního vztahu. Na základě pověření ANB právníci připraví návrhy do paragrafovaného znění. “Byli bychom velmi rádi, abychom v roce 2023 s nimi mohli zahájit diskusi s dotčenými ministerstvy i s oborovými zástupci nájemníků a dalšími hráči na trhu s bydlením,” uvedl Rafaj.
V Česku žije podle dat Eurostatu v nájmech 21 procent lidí a 79 procent ve vlastním bytě či domě. Průměr v Evropské unii je 70 procent vlastní a 30 procent nájemní bydlení. Například v Německu či v Rakousku bydlí ve vlastním a nájemním bydlení shodně polovina domácností. Nájemní bydlení se ale stále více skloňuje i v ČR kvůli stoupajícím cenám nových bytů, hypoték a inflaci, což se projevuje na rostoucích nájmech. Ty za třetí čtvrtletí meziročně stouply o 22,5 procenta, aktuálně je podle realitního serveru Flatzone průměrná nabídková cena 393 korun za metr čtvereční.
ANB sdružuje od roku 2020 dvě desítky majitelů residenčních bytů v ČR, kteří vlastní více než 60.000 nájemních bytů. Hlavním cílem asociace je podpora rozvoje nájemního bydlení a sdílení zkušeností
členů s odbornou i laickou veřejností.