„V Evropě je za dostupné považováno takové bydlení, jehož náklady nepřesáhnou 30 % příjmů domácnosti,“ řekl Tomáš Kašpar z Asociace nájemního bydlení na konferenci Stavebního fóra, která se nesla právě v duchu dostupného bydlení. Vzhledem k stále rostoucím cenám bytů v České republice tato definice sedí především na to nájemní.
Dostupnost vlastního bytu či domu se v posledních letech běžnému člověku neustále vzdaluje. Nahrává tomu nejen rostoucí inflace, což ochlazuje i trh s hypotékami. Na vině je také růst cen stavebních prací i úroků nebo pokles či stagnace HDP. Realitní trh nyní můžou ovlivnit i dvě další události, se kterými ještě před nedávnem nikdo nepočítal – válka na Ukrajině a energetická krize. Právě tyto skutečnosti ženou ceny bytů čím dál tím výše, stejně tak stoupá i výše nájmů.
Jaká jsou východiska?
Podle Denisy Višňovské z RK Lexxus můžeme v poslední době pozorovat změnu chování zájemců o bydlení. Mezi hlavní a stěžejní požadavek dříve patřila především dopravní dostupnost, dnes ale požadují lidé kompletní občanskou vybavenost jako obchody, školy, kulturní vyžití nebo zdravotnictví. Ti nyní směřují do měst, jako je Beroun, Kladno, nebo Mladá Boleslav. Ač jsou ceny bytů v těchto lokalitách vlídnější než v Praze, i tak mají tendenci neustále stoupat. Řada developerských firem reaguje na tento vývoj nákupem pozemků mimo hlavní město. „Máme už deset mimopražských pozemků. Při jejich výběru jsme se řídili především dopravní dostupností – maximálně 60 minut vlakem do centra nebo 45 minut jízdy autobusem k metru,“ uvedl Petr Beneš ze společnosti Skanska Reality. Dle Višňovské bude útěk z Prahy pokračovat, a to i díky tomu, že se bude rozšiřovat dopravní dostupnost do metropole.
Na základě debaty, která probíhala na konferenci Stavebního fóra, je dalším východiskem snižování nákladů, například nákupem levnějších pozemků v okolí Prahy a dalších větších měst. Martin Skalický z firmy Progresus Invest Holding uvedl, že na cestě k dosažitelnému bydlení je třeba propojit všechny články procesu jeho přípravy a hledat na každém kroku úspory, které sníží finální cenu bytu. Důležitý je zároveň výběr stavebního materiálu, který je dnes významným nákladem.
Krizi na realitním trhu ale nelze takto jednoduše zvrátit. Lidé musí bydlet, proto někteří musí sen o vlastním bydlení vyměnit za to nájemní. Podle prognóz ani v tomto případě není situace ideální: „Nájemní bydlení je perspektivní, ale je ho málo,“ komentoval aktuální stav Tomáš Kašpar. Zároveň můžeme očekávat růst cen v tomto segmentu a zmenšení výměry pronajímaných bytů.
21. ročník odborné konference Stavební fórum: Dostupné bydlení