Skrytý problém ve slevě na energie: peníze od majitelů nemusí nájemníkům přijít vůbec, nebo přijdou pozdě

27. 07. 2022

Napsali o nás: lidovky.cz


Kdo bydlí v nájmu a počítá s tím, že dostane chystaný státní příspěvek na energie, měl by zpozornět. Pokud nemá vlastní smlouvu na dodávku energií, bude mít nárok na takzvaný energetický tarif majitel bytu – jeho pronajímatel.

„Slevu obdrží vlastník bytu a nájemce může požadovat zohlednění slevy v celkových nákladech nájmu,“ říká David Hluštík z odboru komunikace ministerstva průmyslu a obchodu (MPO).

Podle ředitele Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE) Jiřího Gavora by měl majitel bytu rozhodně přenést příspěvek na odběratele, tedy nájemce. „To už je ale mimo možnosti dodavatelů energií. Nedostaneme se k nějakým registrům, jestli smluvní partner, tedy majitel bytu tam bydlí sám, nebo tam má podnájemníky. Nájemci by měli vědět, co se děje, že mají nárok na nějakou slevu, a vyžádat si to. Jinou možnost ani nevidím,“ říká Gavor. Nájemce se však podpory dočkat nemusí a v případě, že ano, může dojít až s velkým zpožděním.

Peníze se zpožděním

To potvrzuje také čtyřicátník Pavel, který pronajímá ve Středočeském kraji celkem čtyři byty. Žádný z jeho nájemců nemá přepsanou smlouvu na dodávku energií na své jméno. „Platí částku, ve které je obsaženo nájemné a veškeré energie, vodné, stočné a další náklady na bydlení. Vyúčtování mám vždy jednou za rok někdy během léta. Samozřejmě statní příspěvek zohledním v platbách nájemníků. Bude to ale administrativně náročné a peníze se k nájemcům dostanou pozdě,“ vysvětlil.

V Česku přitom bydlí v nájmu asi 2,3 milionu Čechů. Podle Asociace nájemního bydlení (ANB) by měl být úsporný tarif jedním z mnoha nástrojů v boji proti energetické drahotě. Rozhodně by však neměl být jediný.

„Všichni institucionální pronajímatelé takovou slevu na energiích na nájemníky bezesporu přenesou,“ řekl Tomáš Carba z ANB, která sdružuje největší institucionální pronajímatele bytů v Česku. V tuto chvíli platí, že příspěvek na energie by měl přijít automaticky těm nájemníkům, kteří mají své jméno uzavřenou smlouvu na dodávku energií.

O státní příspěvek na energie z dílny ministerstva průmyslu a obchodu nemusí nikdo žádat a každý na něj dosáhne automaticky. Jednu povinnost však musí splnit majitelé bytových domů, ve kterých pronajímají několik bytů a smlouvu o energiích mají uzavřenou na své jméno.

„Vlastník bytového domu bude muset předat informaci o počtu bytů využívaných k bydlení distributorovi elektřiny nebo plynu, tedy subjektu, se kterým má uzavřenu smlouvu o připojení. Nikoliv tedy obchodníkovi, s nímž má uzavřenu smlouvu o dodávce. Jde o to, aby informační toky kopírovaly postup u předchozího typu příspěvku, jinak by se systém zkomplikoval,“ vysvětlil David Hluštík z odboru komunikace ministerstva průmyslu a obchodu (MPO).

Postup je následující: distributor tento údaj předá operátorovi trhu a ten pak s dalšími informacemi a finančními prostředky obchodníkům. Obchodník je pak povinen zohlednit příspěvek do nejbližší zálohy nebo vyúčtování zákazníkovi.

Nájemci v nejistotě

V tuto chvíli platí, že jedna domácnost může dosáhnout maximálně na příspěvek 16 tisíc korun ročně za plyn a elektřinu. V dávce je započtené i to, že se jim odpustí pravidelná platba na podporu zelené energie. Výše příspěvku bude určena rozpočítáním částky 3,6 miliardy korun.

Přesnou podobu novely energetického zákona ale kabinet teprve dopracuje. Během pár týdnů k ní vydá zvláštní nařízení. Pravděpodobně potom budou jasnější i pravidla pro nájemce, kteří nemají vlastní smlouvu na dodávku energií. Na příspěvek má v takovém případě nárok pronajímatel. A záleží pouze na jeho dobré vůli, jestli peníze zohlední ve prospěch nájemce. To je případ i padesátníka Aleše, který v centru Uherského Hradiště pronajímá třípokojový byt. Smlouvu na dodávku energií má uzavřenou na své jméno. „Samozřejmě to zohledním, pokud tam nastane nějaký přeplatek. Cena elektřiny se tam ale zvedla z pěti na devět korun za kilowatthodinu. Nájemníci budou naopak doplácet,“ myslí si pronajímatel.

Energetický tarif kromě toho pamatuje také na bytové domy, které odebírají elektřinu nebo plyn pro celý bytový dům a plynovým či elektrickým kotlem zajišťují vytápění a společný ohřev vody. Smlouvu s obchodníkem zde mají uzavřenu nejčastěji společenství vlastníků jednotek nebo bytová družstva.

Chaty a chalupy s víkendovým tarifem bez podpory

Návrh však dopadá i na jiné formy právnických osob, jež mohou vlastnit bytový dům. „Výše příspěvku bude určena v nařízení vlády, jehož příprava a vydání se plánuje bezprostředně poté, kdy samotná novela energetického zákona projde celým legislativním procesem,“ vysvětlil Hluštík z MPO.

Finanční prostředky putují od státu přes operátora trhu k obchodníkům s elektřinou a plynem. Ti už potom finanční prostředky nezasílají, ale zohledňují v nejbližších zálohových platbách nebo vyúčtováních zákazníkům, tedy v tomto případě vlastníkům domů.

Kromě toho je zatím jasné, že se tarif nebude vztahovat na firmy, chaty a chalupy, které využívají takzvaný víkendový tarif, či na dobíjení elektromobilů. Pokud tedy někdo trvale bydlí na své chatě nebo chalupě, má smůlu a žádný příspěvek nedostane.

Zpět na výpis